Kızartma Kokusu Evden Nasıl Çıkar

Kızartma Kokusu Evden Nasıl Çıkar
Sponsorlu Bağlantılar:

Kızartma Kokusu Evden Nasıl Çıkar

kizartma kokusu evden nasil cikar

 

Özellikle balık, et, yumurta, patates gibi lezzetli ve bol kalorili kızartmalar aynı zamanda evlerde ağır ve kötü bir kokuya da neden olur. Yapılan kızartmalardan sonra rahatsız edici kızartma kokusunun hem kıyafetlerden hem de evden uzaklaştırılması gerekir. Bu koku kıyafetlerin yıkanması ile kolaylıkla giderilebilirken evdeki kızartma kokularının giderilmesi biraz daha zahmetli olabilir. Bazı pratik yöntemler kullanılarak bu işlem çok daha basit hale gelebilir.

Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir?

Kızartma kokusunun giderilmesi için öncelikle havalandırmaya dikkat edilmelidir. Bunun için mutfak penceresi ve varsa balkon kapısı açılarak mutfakta hava akışı sağlanmalı ve kızartma kokusunun bu hava akımı ile birlikte büyük ölçüde mutfağı terk etmesi sağlanmalıdır. Havalandırmanın yanında mutfakta kullanılan aspiratör ya da davlumbazlar da kızartma esnasında yüksek kademede çalıştırılarak kızartma kokusunun büyük bölümünün dışarı atılması sağlanmalıdır. Kızartma kokusunun eve sinmemesi içinse mutfak kapısının kapalı tutulması da unutulmamalıdır.

Kızartma kokusunun giderilmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kızartma yapıldıktan sonra kızartma tavasının kısa sürede temizlenmesidir. Soğumaya bırakılan tavadan bu kötü koku yayılmaya devam edeceğinden dolayı tava kızarma işleminden hemen sonra ılık ya da soğuk su ile yıkanarak temizlenmelidir.

Maydanoz kötü kokuların önlenmesinde oldukça etkilidir. Bu amaçla kızartma yağı içerisine 1-2 dal kadar maydanoz atılması kötü kokunun giderilmesine yardımcı olacaktır.

Çoğu temizlik işleminde kullanılan doğal ve son derece etkili bir madde olan sirke de kızartma kokusunun giderilmesi için kullanılabilir. Kızartma kokusunun sirke kullanılarak giderilebilmesi için, kızartmaya başlamadan hemen önce bir kap içerisine su-sirke karışımı koyularak kaynatılmalıdır. Bu işleme kızartma işlemi bitene kadar hatta kızartma işleminin bitmesinin ardından bir süre daha devam edilmelidir. Buharlaşarak havaya karışan sirke buharı bu şekilde kızartma moleküllerini etkisiz hale getirir.

Kızartma kokusunun giderilmesinde ayrıca ada çayı, defne yaprağı, kekik, tarçın, portakal kabuğu ve limon kabuğu gibi koku verici maddelerden de faydalanılabilir. Bu maddelerden biri ya da birkaçı tencereye veya uygun bir kap içerisine koyulan suya ilave edilerek karışımın kaynatılması hem kızartma kokularını giderir hem de mutfağa oldukça hoş kokuların yayılmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ